Lelkiségünk

Ferences lelkiség

Assisi Szent Ferenc számára az evangélium volt az elsődleges életszabály. A mi Urunk Jézus Krisztus szent evangéliumát mi is megtartjuk, és a tiszta, szegény és engedelmes élettel Istennek szenteljük magunkat. Életszentségre törekedve Isten dicsőségének előmozdítása a célunk, ahogy erre Szent Ferenc Reguláris Harmadik Rendjének Regulája, valamint a Konstitúciók által elköteleződtünk.

Örömmel és hálával fogadjuk el megszentelt (konszekrált) állapotunkat, mely segít bennünket abban, hogy egyre hasonlóbbakká váljunk Jézus Krisztushoz.

 „Akik igazán lelki szegények, azok az Úr példáját követve semmit sem sajátítanak ki és védelmeznek sajátjukként, hanem úgy élnek ebben a világban, mint zarándokok és jövevények.”

(Rg 5,22)

Ferenc számára a bűnbánat útja (metanoia) folyamatos megtérés volt: folyamatos odafordulás az éntől Isten Akaratához. Arra vagyunk meghíva, hogy a belső megtérés révén rálépjünk a bűnbánat útjára, és ezáltal megnyíljunk testvéreink szeretetteljes szolgálatára.

A szegénység, az alázatosság és a bűnbánatban való folyamatos megújulás, valamint a szüntelen ima által Isten Lelke egyre nagyobb teret nyer bennünk, míg teljesen lakást nem vesz lelkünkben, ahogy Assisi Szent Ferenc élete példázza.

Imaéletünk

Imában kérjük a kegyelmet a szegénység és az Istennel való egyesülés karizmájának maradéktalan megéléséhez a szentmiséken, a liturgikus imaórákon és a legméltóságosabb Oltáriszentség imádásának alkalmaival.

Minden nővér naponta Jézus Szentséges Szívének szenteli magát Szűz Mária Szeplőtelen Szívén keresztül. Az irgalmasság órájában pedig saját bűneinkért és a világ bűneiért engeszteljük az Úristent.

Ferenc élete azért volt hatással környezetére, mert Istenre összpontosított. A csöndes, Istenre hangolt lélekkel végzett munka lehetővé teszi, hogy a nap folyamán a Szentlélek hangjára figyeljünk.

Szent Ferenc szavaival: „szolgáljanak és dolgozzanak odaadással úgy, hogy a henyélést, a lélek ellenségét oltsák ki magukban, viszont ki ne oltsák magukból a szent imádság és áhítat szellemét, melyet minden földi dolognak szolgálnia szabad

(Rg,18)

Ügyelünk arra, hogy munkánkat ne tulajdonítsuk saját teljesítményünknek, hiszen az ember önmagában értékesebb annál, mint amit csinál. Hangsúlyt fektetünk a közös imára, de minden nap rendszeresen időt szentelünk a személyes imára is. A kontemplációból és imából forrásozik apostoli tevékenységünk. Imából indulunk napi szolgálatunkra és onnan térünk vissza az imába.

Testvéri élet a közösségben

A közösségi élet a lelki fejlődés eszköze. Lehetővé teszi, hogy egyre jobbá váljunk, és együtt haladjunk a testvériség megélésében, a megbocsátás és a szeretet gyakorlásában.

A közösség egysége csak úgy érhető el, ha minden nővér egységben van a benne élő Szentháromsággal és nővértársaival egyaránt. Krisztussal egyesít minket a Szentlélek, Ő a szeretet köteléke az Atya és a Fiú között. A közösség nem emberi mű, hanem mindenekelőtt a Szentlélek ajándéka.

A nővérek egymás számára Isten ajándéka, rendelése. A testvériség építéséhez minden egyes nővér azzal járul hozzá, hogy képességeit a közösség szolgálatára ajándékozza.

Küldetés és szolgálat

Az Úrral az imában megélt egységet magunkkal víve indulunk szolgálati helyünkre. Lelkesít bennünket a szándék, hogy elvigyük Krisztust másokhoz! Küldetésünk a betegekhez és az őket gyógyító, kiszolgáló munkatársakhoz szól.

A Budapesti Szent Ferenc Kórházban napi kapcsolatban vagyunk az intézmény dolgozóival és az ápolásra szorulókkal: a betegek ellátásakor, a fenntartói tevékenység és a lelkigondozói beszélgetések során, valamint a látogatások alkalmával. A munkatársakkal közös a célunk, hogy a vigasztaló, erőt adó és gyógyító Isten irgalmas jóságát mindenki megtapasztalhassa általunk.